Йога и психотерапия: Взиране в космоса на несъзнаваното
Когато преди век Зигмунд Фройд започва да работи с потока на съзнанието и създава психоанализата като технология за освобождаване на изтласкан в несъзнаваното психичен материал, той всъщност превежда на езика на съвременната тогава медицина знания и подходи, известни на йога и тантра от много време преди това:
Първото от тези знания е, че цялата информация, получена от сетивните ни възприятия, всеки наш опит във външния свят, всичко видяно, чуто, усетено – без никакви изключения – се записва в паметта ни, но само малка част от това огромно информационно поле остава достъпна за съзнанието ни, преобладаващата част от нея е автоматично скрита в несъзнаваното.
Второто е, че заедно със случилото се отвън,паметта ни записва и нашата моментна реакция на преживяното – емоциите, които то е събудило в нас. Емоциите представляват психична енергия, генерирана за да породи действие към външната среда. Съзнателното ограничаване или спиране на реакцията – примерно агресия към човека, който в момента ни е обидил или наранил – превръща тази енергия в потисната, премества я на територията на несъзнаваното, където тя поема ролята на ядро или магнит, който привлича сходни енергии и преживявания.
-
Обектите в нашия материален свят се намират в непрекъснато движение, за да стигнем до пространството отвъд обектите, е необходимо да постигнем неподвижност. Само когато тялото е напълно неподвижно, съзнанието започва да се дистанцира от хаоса на външните възприятия и в последствие – от хаоса на вътрешните преживявания и спомени и навлиза в космическата празнота на наблюдателя. Отделете поне 5-7 минути за съзнателно постигане на телесна неподвижност така че да се усещате стабилни, балансирани и без нужда дори за малко движение. Очите са затворени, фокусът на вниманието е равномерно разпределен върху цялото тяло.
-
Мантрата ОМ трансформира вътрешното ни пространство от материално към пространство на най-фините вибрации. Започвайте мантрата от муладхара, от самата основа на гръначния стълб и усещайте вибрацията й по неговото продължение до аджня чакра и темето на главата. Повторете 7 пъти.
-
Обърнете внимание на естествения процес на дишане. Проследявайте всяко вдишване и всяко издишване и наблюдавайте как тялото е все по-неподвижно, дишането все по-тихо и заедно с това утихва мисленето. Просто наблюдавайте дишането 5-7 минути.
-
Сега насочете дишането към мисловното поле като активирате аджня чакра за работа със спомените. Представете си, че вдишвате през точката между веждите и издишвате също оттам. Въздухът влиза през точката между веждите, преминава през аджня чакра и достига задната стена на черепа. Издишването е по същия път. Практикувайте 5-7 минути преди да започнете същинската чидакаша дхарана.
-
Осъзнайте пространството на чидакаша – вътрешното мисловно поле. Вижте го с вътрешния си поглед като тъмна стая, обградена от стените на черепа. Забележете безкрайната тъмнота на това пространство. Опитайте се да видите стените, пода и тавана на тази стая от вътрешната страна. Вижте себе си в средата на стаята.
-
Представете си голям прозрачен екран на предната стена на стаята. Тове е екранът на вашето вътрешно кино. Наблюдавайте този екран, без да се опитвате да виждате нещо определено на него. За известно време той може да остане просто тъмен, или на него започват да се проявяват обектите на несъзнаваното. Това могат да са спомени, кртини, цветове, форми. Не очаквайте те да са организирани в реда и по начина, по който сме свикнали да възприемаме съзнавано. Не се опитвайте да разбирате, да коментирате вътрешно, да променяте. Просто наблюдавайте.
-
Не се взирайте в определена точка на екрана, не напрягайте очи. Разпределете вниманието си равномерно върху цялата площ на екрана.
-
При никакви обстоятелства в тази практика не се разделяйте с ролята на дистанциран наблюдател, просто на зрител. Ако нещо от показаното на екрана започне да ви въвлича и усетите, че губите позицията на зрител, прекъснете практиката. Поемете няколко пъти дълбоко въздух и отворете очи.
-
Не се страхувайте. Помнете, че сте само наблюдател на играта на обекти във вътрешното пространство, но отвъд тези обекти е празнотата на космоса и там се намирате вие. Онова, което излиза на екрана може да е на моменти стряскащо, страшно, ужасно и то е част от скритата ви същност, но в същото време то не сте вие. То е просто нещо от вас, трупано с години и десетилетия, което трябва да излезе и да ви освободи за да бъдете наистина себе си. И това се случва сега по един безопасен начин.
-
Когато екранът започне да избледнява, практиката за днес е свършила. Но може да има сесии, в които като че ли на екрана няма нищо. Въпреки това отделете поне 5-7 минути на наблюдаване на екрана на вътрешното кино, без да се опитвате да променяте или да наместите нещо там. Процесът не е контролиран от съзнанието.
-
Обръщайте внимание на телесните усещания, някой път споменът може да се манифестира не чрез образ, а с телесна болка. Това е нормално.
-
Бъдете постоянни в практиката, отделяйте й време всеки ден, най- добре рано сутрин, преди изгрев слънце, когато е най-лесно да се усети тишината на космоса. Използвайте компакт-диска „Събуждане на космоса“ за въвеждане в тази практика у дома.