Връзки с коментар
Репортер на The Guardian се записва на курс за НЛП-практик/ Practicioner of Neuro-Linguistic Programming в Лондон при Ричард Бендлър (Richard Bandler) и Пол Маккена ( Paul McKenna ). Не без завист споделя за търговския нюх на Пол, който успява да възроди от пепелището скелета на Ричард Бандлер и Невролингвистичното програмиране и да превърне почти забравеното старо в един от супер-хитовете на световната столица – хит, който прави Пол Маккена мултимилионер. Разказва се за много от негативните неща около Ричард Бeндлър и НЛП – дори с известно предубеждение. В началото репортерът се опитва да не сменя професията си, да се дистанцира колкото се може повече от онова, което се случва в семинара. И въпреки че не очаква промяна и е изпълнен със съмнение я изпитва върху собствения си гръб.
Преценка: ЗАДЪЛЖИТЕЛНО четиво за всеки, който иска да получи обща представа за Невро-лингвистичното програмиране и неговото развитие днес. Не съм рекламен агент, но ако искате да влезете наистина в досег с NLP и онова, което е разбирал и разбира под НЛП неговият създател днес, запишете се на семинара в Лондон. Струва си – мнението е мое, тоест на очевидец. В Лондон има достатъчно откачени хора и шоуто е грандиозно…
НЛП-лапша на рекламные уши
В Интернет е пълно с източници на критика за НЛП. Преди 30 години, когато Невро-лингвистичното програмиране и Бендлър бяха в апогея си всички ги хвалеха, когато славата на НЛП на запад залезе, появи се модата то да се критикува и обсъжда като ненаучен, неефективен и какъв ли не лъжеподход… После и това време отмина. В последните години руснаците откриха за себе си Невролингвистичното програмиране – един процес, който започва сега, както обичайно с четвърт век закъснение, и в България. И разбира се, нададоха вой критиците в Русия. Различни източници на критика разглежда в статията си А.П. Репьев, предимно от гледна точка на рекламата.
Преценка: не е за хора със слаби сърца, особено ако вече са си платили курс по НЛП. Изключително описание /цитат:
«Люди, прошедшие обработку техникой НЛП, отличаются специфической манерой поведения. Их отличают фанатично горящие глаза, широко расставленные локти, быстрая, резкая походка. Как правило, они нетерпимы, неспособны к компромиссам. Они жестки в достижении цели, чаще всего прямолинейны… Они жестоки и мстительны. Беспощадны, двуличны и лживы. Их льстивость – это маневр, имеющий вполне конкретные эгоистические цели».
(НЛП – път към свободата)
Най-сигурният начин човек да разбере какво всъщност е НЛП е да чуе какво казва по въпроса неговия създател. В Интернет могат да бъдат намерени много интервюта на Ричард Бендлер, интервюто на Роналд Амслер е относително ново и обобщава накратко цялото му дело. На английски език, по-долу – няколко цитата в превод:
Interview with RICHARD BANDLER, Ireland, July 2005:
Interview and editing: RONALD AMSLER
„Сигурен съм, че в кариерата ми има времена, за които биха могли да ме обвинят, че практикувам медицина без разрешение, но не и за едно нещо: никога не съм казвал, че в някой нещо е сбъркано. Не се интересувам от истории. Не се интересувам от твоето минало. Не правя нещата, които правят психолозите. Тъй че не могат да ме обвинят в това, че съм психолог. “
„Причината, поради която основах моя дисциплина е за да мога да правя каквото си поискам. Едно от чудесните неща и причината, поради която я споделям с другите е, че като невролингвистичен програмист ти си свободен от цялата тази материя. Ти не трябва да си прекарваш времето в разнищване на детството на някой друг, във всичките фройдистки глупости от рода – Искаше ли да спиш с майка си и изпитваш ли завист към пениса…Мисля цялата тази материя за психотична.“
„Моят подход е почти противоположен на психологията, психологията търси какво не е наред в теб, а аз – какво в теб работи. Те търсят какво е грешно в това, което правиш, а аз – това, което не правиш. “
„Това, което с опитваме да постигнем е преживяване на неврологична свобода. Цялата ми работа през годините може да бъде представена на кратко като даване на свобода на хората.“